Pielęgnacja cery tłustej

Posiadaczki tłustej cery jednym tchem wymieniają związane z nią problemy: świecenie się, tendencja do trądziku, bardzo widoczne pory. Warto jednak pamiętać, że jak każdy rodzaj cery, również cera tłusta potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji dzięki której będzie wyglądała zdrowo i promiennie. 

Pielęgnacja cery tłustej powinna bazować na kosmetykach przeznaczonych specjalnie dla tego typu skóry. Nie trzeba chyba przypominać o codziennym oczyszczaniu. Wbrew pozorom preparaty odtłuszczające, na bazie alkoholu, nie służą tłustej cerze. Co prawda usuwaną one nadmiar sebum, jednak mogą wysuszyć skórę, co doprowadzi do nieestetycznego łuszczenia się i widocznych suchych skórek. Najlepiej używać żeli do mycia i toników dostosowanych specjalnie do potrzeb tłustej cery. 

Cera tłusta również może ulec wysuszeniu – między innymi w wyniku używania wspomnianych wyżej kosmetyków na bazie alkoholu. Aby zapobiegać wysuszeniu cery tłustej należy ją nawilżać. Tak! Codziennie rano stosujmy – jak przy każdej innej cerze – krem nawilżający. Jest on konieczną bazą pod makijaż.

Dobry krem nawilżający, przeznaczony dla cery tłustej, nie sprawi że stanie się jeszcze bardziej lepka, ale docierając do głębokich warstw skóry odżywi ją i zapobiegnie wysuszeniu. Na noc stosujmy specjalne kremy regenerujące dla cery tłustej. Maseczki dla tego typu cery powinny być ściągające i dogłębnie oczyszczające. Nie usuwanie regularnie sebum z naszej cery może skutkować pojawianiem się wyprysków i innych niedoskonałości. 

Kobiety posiadające tłustą cerę często skarżą się na problemy związane z trwałością makijażu. Przede wszystkim nie należy przesadzać z ilością makijażu. Zbyt wiele warstw podkładu czy pudru będzie widoczne gołym okiem i zepsuje efekt. Oczywiście, posiadając cerę tłustą musimy odpowiednio zmatowić cerę, nie ograniczając się jedynie do upudrowania strefy „T”. Zamiast jednak dokładać kolejne warstwy pudru kiedy tylko zobaczymy błyszczące się miejsca, lepiej użyć jednorazowych bibułek matujących. Są one dostępne w każdej drogerii i zamiast zasłaniać tłuste okolice, wchłaniają sebum, odpowiedzialne za świecenie się nowa i brody.

30 listopada 2021 cerę, cery, sebum, tłustej, wysuszeniu,