Wyciskanie pryszczy - dlaczego jest złe i jak przestać?

Wyciskanie pryszczy - dlaczego jest złe i jak przestać?

Gdy ktoś widzi, że gdzieś na jego twarzy pojawił się pryszcz, jego ręce od razu kierują się w tę stronę. Często dzieje się to zupełnie automatycznie. Nawet się o tym nie myśli, a już po chwili kończy się z rozdrapaną buzią, na której powstały czerwone kratery, jakich nie zatuszuje choćby najmocniejszy i najbardziej kryjący podkład. Pryszcze zdecydowanie nie powinny być wyciskane, a jednak wiele osób wciąż tak z nimi postępuje. Dlaczego więc dokładnie nie wolno tego robić i jak zawalczyć z tym zgubnym nawykiem, które potrafi przerodzić się w natrętne uzależnienie?

Widząc na swojej twarzy dużą czerwoną gulę, każdy automatycznie ma ochotę się jej pozbyć. Nie chce mieć przecież żadnych niedoskonałości. Nie chce, by trądzik był zauważony i/lub skomentowany przez innych. Wydaje mu się więc, że wyciśnięcie olbrzymiego krateru jest znakomitym pomysłem, bo nawet jeśli on nie zniknie, to przynajmniej stanie się mniejszy. A zwykle dzieje się oczywiście odwrotnie. Pryszcz przeważnie zupełnie nie daje się wycisnąć, a jedynie zwiększa swój rozmiar po takim zmaltretowaniu twarzy. Jeżeli natomiast dojdzie już do jego usunięcia, wydostające się z niego bakterie przedostaną się na inne części skóry i tak szybko się na nich rozprzestrzenią, że na drugi dzień trądzik będzie jeszcze bardziej nasilony. Zaskórników czy wyprysków nigdy nie należy więc wyciskać. Nie należy też wykonywać sobie domowych zabiegów oczyszczających (tzw. parówek), gdyż wykorzystywana w nich para wodna przesuszy skórę, co doprowadzi do wzmożenia produkcji łoju.

Ten mechanizm działania wszystkim jest raczej znany, a mimo to wszyscy od czasu do czasu usuwają ręcznie swoje pryszcze. Leczenie trądziku powinno w pierwszej kolejności założyć pozbycie się tego zgubnego nawyku. A jak to zrobić? Otóż okazuje się, że wyciskanie pryszczy zapewnia organizmowi pewna przyjemność, gdyż w trakcie pozbywania się różnych defektów dochodzi do zwiększonej produkcji serotoniny. Może więc warto poszukać dla siebie innej rozrywki. Zamiast siedzieć przed lustrem i męczyć swoją skórę, lepiej wyjść na spacer lub spotkać się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi.

 

13 września 2021