Kosmetyki dla cery trądzikowej - pielęgnacja

Kosmetyki dla cery trądzikowej - pielęgnacja

Cera trądzikowa jest problemem wielu nastolatków, a także i osób w dojrzałym wieku. Wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji i oczyszczania, by poprawić jej stan i pozbyć się niedoskonałości. Kosmetyki jednak należy używać z rozwagą, gdyż często skóra trądzikowa jest wrażliwa i można nieodpowiednią pielęgnacją pogorszyć jej stan. 

Pielęgnacja  

Skóra trądzikowa jest skórą wymagającą, nie jest łatwa w pielęgnacji. Przede wszystkim należy pamiętać, by twarzy nie podrażnić i nie myć kilka razy dziennie, gdyż powoduje to nadmierne wydzielanie sebum i przetłuszczanie się cery. Wskazany jest delikatny płyn do mycia twarzy oraz krem do cery trądzikowej. Jeśli na twarzy nie posiadamy wykwitów warto używać regularnie peeling enzymatyczny, za pomocą którego delikatnie złuszczymy naskórek. 

Kiedy do dermatologa? 

Jeżeli delikatne kosmetyki i specjalny krem nie przynoszą rezultatów warto wybrać się do dermatologa. Lekarz oglądnie dokładnie twarz i przepisze odpowiednie maści, czy żele. Często leczenie dermatologiczne może być długotrwałe, ale przynosi dobre rezultaty. Na leczenie dermatologiczne ma także odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja cery. 

Oczyszczanie 

Oczyszczanie cery jest niezmiernie ważne. Jej celem jest usunięcie brudu, kurzu, łoju, potu i pozostałości makijażu, które gromadzą się w ciągu dnia na naszej skórze. Do oczyszczania nie powinno się używać mydła, gdyż za bardzo wysusza cerę i może ją podrażnić. Preparaty te nie powinny także zawierać alkoholu. Kosmetyki do oczyszczania cery trądzikowej powinny zawierać od 5 do 7 ph. Przydatny będzie także kwas salicylowy w kosmetyku. 

Golenie a skóra trądzikowa 


Ten problem dotyczy oczywiście mężczyzn. Golenie może podrażnić zmiany skórne i zaostrzyć objawy trądziku. Panom z tym problemem poleca się używanie maszynki elektrycznej – jest delikatniejsza niż zwykła jednorazówka. Gdy jednak zajdzie potrzeba ogolenia się zwykła maszynką, powinno to nastąpić po uprzednim nałożeniu żelu, pianki, bądź kremu do golenia i zastosować krem po goleniu. 

Kremy i opalanie  

Nieodpowiednia pielęgnacja i leczenie mogą doprowadzić do przesuszenia cery. W takim przypadku warto stosować kremy nawilżające. Nawilżona skóra jest lepiej chroniona przed wpływem szkodliwych czynników. Najlepsze będą kremy nawilżające, beztłuszczowe. Ważna jest także pielęgnacja skóry podczas opalania. Ważne jest, by kosmetyki zawierały filtr przeciwsłoneczny, nawet w codziennej pielęgnacji. Standardowe kosmetyki do opalania mogą okazać się jednak zbyt tłuste – warto wtedy poszukać kosmetyków do opalania skóry trądzikowej.
 

27 grudnia 2021