Komórki macierzyste a medycyna estetyczna

Komórki macierzyste to coraz częściej doceniany element wykorzystywany w dermatologii i medycynie estetycznej. Posiadają one zdolności autonaprawy uszkodzonych tkanek, stymulują procesy odbudowy skóry więc zachowuje jej naturalną jędrność, sprężystość i gładkość.

Na czym polega wyjątkowość komórek macierzystych?

Możliwości komórek macierzystych są porównywane z mistycznym źródłem młodości bo prowadzą one do samoistnej naprawy uszkodzonych tkanek. To one stymulują procesy regeneracyjne, jednak z upływem czasu ten mechanizm nie działa tak dobrze, a kolejne komórki nie nadążają z autonaprawą. To powód dlaczego młode osoby posiadają skórę gładką i sprężystą, a te starsze zaczynają mieć z tym problemy, cera staje się ziemista i pokryta zmarszczkami. Z użyciem komórek macierzystych możemy przywrócić im młodość czyli zdolność do szybkiej regeneracji.

Komórki macierzyste a dermatologia

Wiele środków kosmetycznych zawiera składniki oparte na bazie komórek macierzystych, zarówno tych roślinnych jak i sztucznie preparowanych.

Komórki macierzyste pochodzące z roślin mają zdolności antyoksydacyjne, przedłużają więc działanie fibroblastów, które odpowiadają za produkowanie kolagenu i elastyny w skórze. Chronią ją przed wolnymi rodnikami, aktywują fibroblasty do naprawy uszkodzeń i produkcji nowych, młodych włókien kolagenu i elastyny. To stanowi o całkowitej odnowie komórkowej, która uwidacznia się w naszym młodym i świeżym wyglądzie.

Komórki macierzyste a medycyna

Coraz częściej korzysta się z zabiegów dermatologicznych, które korzystają ze zbawiennych właściwości komórek macierzystych. Metody są naturalne, na przykład podanie pacjentowi koktajlu na bazie jego osocza bogatopłytkowego lub syntetyczne czyli produkcja peptydów biomimetycznych, które stymulują komórki do naturalnego wzrostu i odnowy.

Medycyna estetyczna na razie eksperymentuje z możliwościami komórek wzrostu. Okazuje się, że będzie można ich w przyszłości używać do wielu innych dziedzin leczenia. Obecnie zespoły badawcze pracują nad wykorzystaniem komórek macierzystych do odbudowy całych narządów czy też układu kostnego.

 

6 grudnia 2021