Fakty i mity liposukcji

Liposukcja, a inaczej lipoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu usunięcie nadmiaru  tłuszczu z różnych partii naszego ciała. Znana jest również jako „odsysanie tłuszczu”, czyli rozbicie tkanki tłuszczowej. Efekty liposukcji są trwałe.
W zależności od budowy ciała, tłuszcz może być eliminowany z brzucha, ud, pośladków, ale również z szyi, pleców i ramion. Wokół zabiegu narosło wiele mitów.  Jakie są, więc fakty
o liposukcji? Czy jest bezpieczna?

Liposukcja, a odchudzanie

            Należy pamiętać, że zabieg liposukcji w żadnym wypadku nie może zastąpić nam  diety oraz procesu odchudzania, lecz tylko je wspiera. Zabieg nie zlikwiduje nam zwisającej, wiotkiej skóry, która powstała na wskutek odchudzania,  ani nie unicestwi nam pomarańczowej skórki. Odsysanie tłuszczu przeznaczone jest dla osób nie mających problemów z nadwagą lub  pacjentów z otyłością– dla osób szczupłych, które nie mogą pozbyć się z małych złogów tłuszczu.

Czy zabieg jest bezpieczny?

             Lekarze na całym świecie zapewniają, że liposukcja należy do jednych
z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych.  Jednakże , jak o każdym zabiegu inwazyjnym mogą nastąpić powikłania. Należy mieć na uwadze ilość redukowanej tkanki tłuszczowej – im mniej tym mniejsze ryzyko wystąpienia komplikacji. Prawidłowo wykonana liposukcja nie pozostawia nieestetycznych bruzd . Bezpieczna liposukcja uwzględnia także wybór sposobu znieczulenia oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Najlepiej, aby pacjent cieszył się nie tylko świetną kondycją zdrowotną, ale również był wolny od nałogów, zwłaszcza tytoniowego.

Efekty uboczne

         Efekty uboczny są medycznie małe, choć może to być niewygodne, uciążliwe, a nawet bolesne. Przede wszystkim po zabiegu występują siniaki, które ustępują dopiero po kilku dniach. Pojawiają się również obrzęki. Po czasie pojawiają się niekiedy blizny – w zależności od rozległości zabiegu. Może nastąpić również przyrost masy ciała, ból, drętwienie oraz graniczona mobilność. 

Wykorzystanie tłuszczu

            W dzisiejszych czasach odessany tłuszcz można wykorzystać również do innych zabiegów. Największe zastosowanie ma przy zabiegach powiększania piersi czy pośladków. Efekty takiego działania są widoczne od razu po zabiegu.

Dla kogo zabieg liposukcji?

            Na pewno dla osób cieszących się wzorowym zdrowiem. Niedozwolona jest nawet mała infekcja. Operacji nie wykonuje się przy cukrzycy i chorobach przewlekłych, zaburzeniach krzepnięcia krwi, schorzeniach skóry i nerek, u chorych psychicznie, a także
u nałogowych palaczy. Nie wystarczy zapewnienie o doskonałym zdrowiu, muszą to potwierdzić badania i konsultacje.
 

 

10 lutego 2016