5 skutecznych sposobów leczenia nadpotliwości

Nadmierna potliwość stała się atrybutem, a jednocześnie problemem ludzi aktywnych, żyjących w ciągłym stresie oraz pospiechu. Kłopot ten potrafi skutecznie utrudniać nam normalne życie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Przecież nie można czuć się w pełni komfortowo, gdy pot spływa nam po twarzy a najmniej odpowiednim momencie, a bluzka wręcz klei się do ciała. Najbardziej złożonym objawem hiperhydroz jest niekontrolowane pocenie się przez cały rok, każdego dnia i w każdej sytuacji, niezależnie od pogody. Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Codzienna higiena

Osoby z nadmierna nadpotliwością muszą przede wszystkim dbać o codzienną higienę osobistą. Codzienny prysznic rano  wieczorem jest obowiązkowy. Należy pamiętać, że prysznic musimy zakończyć zimnym strumieniem wody, ponieważ chłód sprawia, że zwężają się nam gruczoły potowe. Kolejną ważną kwestia jest stosowanie antyperspirantów. Jednakże przy zakupie warto zwrócić uwagę na ich skład. Co więcej, musimy zwrócić uwagę na naszą bieliznę. Musi ona „oddychać”, tzn. być wykonana z bawełny lub lnu, ostatecznie
z mikrofibry. Ponadto musiy dbać o naszą dietę. Należy unikać ostrych przypraw, gorących potraw, oraz kawy, a także alkoholu. Pocimy się dodatkowo, gdy spożywamy duże ilości słodyczy lub czosnku, czy cebuli. Warto brać ziołowe kąpiele które pomogą zwalczyć nam potliwość stóp czy dłoni. Pamiętajmy jednak przede wszystkim o chwili relaksu w ciągu dnia.

Zabiegi mało inwazyjne

            Kiedy codzienna pielęgnacja już nie wystarcza, możemy sięgnąć po wiele dostępnym zabiegów mało inwazyjnych skutecznie pomagających w codziennym życiu. Jednym z takich zabiegów jest jontoforeza. To zabieg polegający na etapowym uszkadzaniu kanałów jonowych w gruczołach potowych w wyniku działania prądu oraz środków cholinergicznych – blokują przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Następnym zabiegiem mało inwazyjnym jest stosowanie toksyny botulinowej, czyli inaczej botoksu. Miejsce dotknięte nadpotliwością zostaje ostrzykiwanie preparatem. Blokuje to działanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Kolejnym zabiegiem jest tzw. Palomar SlimLipo 3D. Jest to innowacyjna metoda zabiegowego leczenia nadpotliwości. Polega na rozpuszczeniu, za pomocą lasera i odessaniu pachowych gruczołów pachowych. Jest to jednak zabieg bolesny.

Zabiegi chirurgiczne

            Torkoskopowa sympatektomia piersiowa jest jednym z zabiegów chirurgicznych stosowanych w leczeniu hiperdydrozy. Wykonywana jest przy nadpotliwości pach i dłoni (ewentualnie twarzy). Polega na usunięciu konkretnych nerwów przez małe nacięcia pod pachą lub po odseparowaniu nerwu, zakładane są na niego cztery klipsy wykonane z tytanu, które blokują przesyłanie impulsów nerwowych do gruczołów potowych dłoni i pach. Laparoskopowa sympatektomia lędźwiowa natomiast polega na wycięciu zwojów nerwowych, na wysokości nerek – zabieg powstrzymuje pocenie się stóp.

 

10 lutego 2016