Rodzaje peelingów i ich zastosowanie

Peeling to jeden z elementarnych zabiegów pielęgnacyjnych twarzy podczas którego dochodzi do złuszczania martwego naskórka na różnych poziomach, w zależności od wariantów preparatów oraz nasilenia wykonywanego zabiegu. Peeling znany jest również pod innymi nazwami takimi jak: abrazja, ablacja, chemabrazja czy po prostu złuszczanie. Stosowane są w leczeniu wielu schorzeń skóry m.in. skóry łojotokowej, trądzikowej lub zmianami potrądzikowymi. Istnieje wiele rodzajów peelingów. Jaki jest najodpowiedniejszy dla naszej skóry?

Peeling mechaniczny

            Jest to zabieg polegający na ścieraniu naskórka przy zastosowaniu kryształków korundu bądź też tarcz korundowych, a także tarcz diamentowych (mikrodermabrazja). Stosuje się również laser, zabieg z użyciem ciekłego azotu, dwutlenku węgla czy zabiegi ultradźwiękami Peeling mechaniczny jest najłagodniejszym z peelingów.

Podczas mikrodermabrazji zostaje utworzone podciśnienie przy pomocy próżni uruchamiającej strumień kryształków korundu. Kryształy uderzają z dużą prędkością w powierzchnię skóry.  W wyniku tego działania, martwe komórki naskórka ścierają się i zanieczyszczenia, które następnie są zasysane do oddzielnego pojemnika. Efekty zabiegu widoczne są natychmiast i szybko można wrócić do codziennej aktywności.

Peeling chemiczny i enzymatyczny

            Peeling chemiczny polega na umiejscowieniu na skórze odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w danym stężeniu. Substancjami z jakich korzysta się
w czasie zabiegów są kwasy owocowe kwas trójchlorooctowy oraz fenol. Najczęstszym jednak preparatem jest kwas glikolowy produkowany z trzciny cukrowej. Te substancje wynikają w głąb skóry i wpływają na przebudowę kolagenu i elastyny. Peeling enzymatyczny polega na nakładaniu odpowiednich preparatów czy substancji posiadających dane enzymy likwidujące obumarłe komórki skóry.

Peelingi mieszane

            Peeling mieszany stanowi kombinację zabiegów dostosowana do naszych potrzeb.
W zależności od kondycji naszej skóry, tzn. jej nawilżenia, napięcia, występujących naczynek czy trądziku oraz głębokich bruzd i zmarszczek, dobierane są metody pozwalające w krótkim czasie uzyskać jak najbardziej korzystne efekty. Zazwyczaj podczas terapii łączy się techniki mezoterapii, ultradźwięków oraz mikrodermabrazji.

 

10 lutego 2016