Nowoczesne metody leczenia żylaków nóg

Żylaki to fragmentaryczne rozszerzenie żył lub żył układu powierzchniowego. Są one widoczne i trwałe. Można powiedzieć, że żylaki kończyn dolnych stanowią jednoz najczęstszych schorzeń występujących nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Istnieje wiele czynników ryzyka rozwoju żylaków nóg. Należą do nich między innymi: ciąża, stojący lub siedzący tryb pracy, czy predyspozycje genetyczne. Jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Rodzaje oraz objawy

   Wstępują dwa rodzaje żylaków: pierwotne oraz wtórne. Te pierwsze rozwijają się samoistnie. Przyczyną ich powstawania są przede wszystkim predyspozycje genetyczne, które nasilane są trybem życia, pracą, ciążą lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Wtórne to te, które wytworzyły się na skutek przebytych lub istniejących stanów chorobowych powodujących zastój krwi. Jedna z głównych przyczyn jednak są przebyte już zapalenia żył głębokich.

Żylaki niejednokrotnie powodują uczucie dyskomfortu w ciągu dnia, a także zmęczenie nóg, skurcze, oraz obrzęki. Objawami są m.in. bardzo bolesne skurcze mięśni, ból stóp oraz podudzi, wieczorne obrzęki nóg, pajączki naczyniowe.

Nowatorskie technologia

         Istotą leczenia żylaków jest odpowiednie rozpoznanie rodzaju schorzenia oraz zastosowanie jak najmniej inwazyjnej metody leczenia. W celu dokładnej diagnozy wykonuje się badanie USG Doppler Color. Jest to badanie zasadnicze, potwierdzające rozpoznanie zakrzepicy żył. Jest przeprowadzane również przed zabiegiem operacyjnym na żyłach powierzchniowych. Dzięki temu badaniu możliwe jest również wykrycie drobnych dolegliwości tętnic i żył.

Skleroterapia również zalicza się do nowoczesnych metod walki z żylakami. Stosowana jest w przypadkach mniej zaawansowanych takich jak pojedyncze żylaki, żyły siatkowe, „pajączki”. Polega na wstrzykiwaniu odpowiednich środków do zmienionych chorobą żył.
W przypadku nieco większych ż laków stosuje się zabieg pochodny, tzn. metodę skleroterapii piankowej.

Wśród powszechnie stosowanych zabiegów występują również takie zabiegi jak: RFITT/CELON polegający na termicznej ablacji żył, indukowanej prądem o częstotliwości. Co więcej, powszechnie stosowana techniką leczenia żylaków jest również laserowe usuwanie żylaków. Bazuje ona na naświetlaniu niewydolnego pnia żyły – dzięki temu nie ma potrzeby jej chirurgicznego usuwania.

10 lutego 2016