Laserowa walka z rozstępami - czy warto?

Z problemem rozstępów większość z nas spotyka się prędzej czy później. Lecz nie spotykają się z nim tylko kobiety, ale także mężczyźni. Jeżeli jednak sami ich nie doświadczyliśmy, z pewnością o nich słyszeliśmy.  Ten niewątpliwy problem estetyczny szczególnie dotyka młode mamy. Przeszkadzają nam szczególnie latem.  Do nie dawna nie było możliwości ich całkowitego usunięcia.  Jakie szanse daje nam laser?

Czym są rozstępy?

  Rozstępy pojawiają się na skórze na skutek gwałtownego wzrostu w okresie dojrzewania lub przybrania na wadze. Tworzą się również w następstwie nagłej utraty wagi. Najbardziej powszechnym okresem w życiu, podczas którego pojawiają się rozstępy jest ciąża. Przyczyny rozstępów to prawdopodobnie także geny, a także zaburzenia
w funkcjonowaniu tkanki łącznej. Rozstępy to nic innego jak blizny, bardzo trudne do usunięcia. Te nieestetyczne zmiany tworzą się w kilku etapach. Na samym początku wyglądają jak cienkie różowe paski – po czasie jednak bledną i przybierają postać nieregularnych linii.

Zbawienny laser?

            W zasadzie nie istnieje możliwość całkowitego usunięcia blizn oraz pęknięć na skórze. Nowatorskim wynalazkiem w dziedzinie usuwana rozstępów jest laser. Po zabiegu laserowym wygląd rozstępów poprawia się od 50 do 75 procent.. Laser sprawia, że minimalizowany jest ich nieestetyczny wygląd. Aplikator laserowy skutecznie retuszuje i poprawia koloryt skóry w miejscu rozstępów. Poprzez wyżej wymieniony aplikator dostarcza do skóry impulsy laserowe w postaci precyzyjnych mikrowiązek, tworząc w naskórku wąskie kolumny skoagulowanej tkanki. Następie zachodzi proces naturalnej regeneracji – wytworzenie nowej zdrowej tkanki.

Jakie jest ryzyko?

            Każdy zabieg niesie a sobą jakieś ryzyko. w tym przypadku po laserowym usuwaniu rozstępów może nastąpić czasowa hiperpigmentacja, tzn. zwiększenie nasycenia kolorystycznego miejsc, w których nastąpiło usuwanie blizn. Jednak zmiany te są czasowe
i najczęściej zanikają w przeciągu kilku tygodni. Po zabiegu mogą się pojawić siniaki, które również ustępują.

Po zabiegu laserowym nie należy opalać leczonej powierzchni przez około miesiąc – powoduje to zwiększenie ryzyka powstania zmian kolorystycznych skóry. Lekarz zaleca również stosowanie chemioterapeutyków, których zadaniem jest zwalczanie drobnoustrojów.

10 lutego 2016