Cała prawda o botoxie

            W każdej dziedzinie medycyny istnieje wiele kontrowersyjnych kwestii. Botox jest substancją stosowaną głownie w medycynie estetycznej do redukcji bruzd, zmarszczek lub innego rodzaju zabiegów poprawiających elastyczność i wygląd skóry. Jednakże wykorzystuje się ją dodatkowo do leczenia niektórych dolegliwości takimi jak migrena, czy nadpotliwość. Jak działa botox i jakie są efekty stosowania?

Czym jest botox?

            Botox to nic innego jak oczyszczona toksyna botulinowa typu B, produkowana przez bakterie jadu kiełbasianego. Toksyna ta ma niebywałe właściwości długotrwałego blokowania bodźców nerwowych, które odpowiadają za skurcze mięśni. Cecha ta sprawia, że zostaje wygładzona skóra pokrywająca mięsnie. Czy ta substancja jest bezpieczna? Oczyszczona toksyna botulinowa jest zupełnie bezpieczna dla zdrowia. Świadczy o tym, wiele tysięcy badań wykonywanych w laboratoriach na całym świecie.

Precz ze zmarszczkami!

  Większość z nas, po usłyszeniu słowa botox, kojarzy go ze zmarszczkami, a w zasadzie z ich wygładzaniem, czy likwidowaniem. Botox wprowadza lekarz w wybrane przez pacjenta miejsca, za pomocą zastrzyków. Wstrzyknięta substancja bardzo skutecznie osłabia przewodzenie impulsu nerwowego do mięśni, co sprawia, że mięśnie mimiczne kurczą się i skóra nie ulega marszczeniu. Substancja ta najbardziej skuteczna jest w walce ze zmarszczkami i bruzdami w okolicach policzków, ust, szyi, a także kącików oczu, na czole czy też na łuku międzybrwiowym. Pierwsze efekty widać po dwóch, trzech dniach od zastosowania. Całkowity rezultat zabiegu utrzymuje się do 6 miesięcy, jednakże wraz
z kolejnymi dawkami, wydłuża się czas efektu stosowania botoxu.

Botox na migrenę?

            Nie wiele z nas ma świadomość, że botox nie jest jedynie substancją do wypełniania, czy redukowania zmarszczek. Potrafi również przynieść ulgę osobom cierpiącym na migrenę. W dzisiejszych czasach jest to coraz większa przypadłość. W trakcie zabiegu lekarz wstrzykuje do mięśni mimicznych odpowiednią dawkę preparatu sprawiającą blokadę zakończeń nerwowych i uniemożliwia wystąpienie skurczy prowadzących do napadu migreny. Pierwsze efekty są zauważalne po około tygodniu. Działanie botoxu trwa od 6 do 12 tygodni.

Przeciwskazania do stosowania botoxu

            Botoxu nie można stosować będąc w ciąży, ani stosując antybiotyki z grupy aminoglikozydów, chininą, penicyliną oraz brokerami kanałów wapniowych. Nie należy stosować botoxu wówczas, gdy przyjmujemy leki wpływające na krzepliwość krwi oraz gdy cierpimy na choroby mięśni. Zawsze przed zabiegiem należy poinformować lekarza o swoich chorobach,  dolegliwościach i przyjmowanych lekach.

 

10 lutego 2016